ОЦЕНЯВАНЕ

Home ] ХАРАКТЕРИСТИКА ] КОНСПЕКТИ ] [ ОЦЕНЯВАНЕ ] ЛИТЕРАТУРА ] ПЛАН-ГРАФИЦИ ] ЧАСОВЕ И КРЕДИТИ ]

Система за оценяване

по дисциплините „Климатология и хидрология”, „Хидрология с климатология”и „Агрометеорология”.

 

По-долу е изложена прилаганата система на оценяване на знанията по посочените дисциплини, целяща постигане на максимално обективно и прецизно оценяване, при което студентът да получи оценка, точно съответстваща на знанията му по изучаваната дисциплина.

Окончателната оценка по дисциплината се състои от четири компонента, разгледани последователно в изложението по-долу:

·         I компонент, зависещ от оценката от компютърeн тест върху теоретичния материал, провеждан в средата на семестъра;

·         II компонент, зависещ от оценката от изработваната през семестъра климатична характеристика.

·         III компонент, зависещ от защитата на компютърна презентация на климатичната характеристика пред групата в края на семестъра.

·         IV компонент, зависещ от оценката от теоретичния изпит по време на сесията;

I компонент.     В средата на семестъра се провежда компютърен тест с 20 задачи, проверяващи знанията на студентите за преподадения до момента теоретичен материал. Всяка задача в теста се състои от въпрос с по 4 отговора, от които само един е правилният. Задачите се появяват последователно на екрана на компютъра. Студентът избира чрез мишката отговора, който счита за правилен. След приключване на теста компютърът поставя шестобална оценка в зависимост от броя на правилните отговори. В зависимост от получената оценка на теста студентът получава I компонент към окончателната си оценка, съгласно таблицата:

 

Оценка от компютърния тест

I компонент от окончателната оценка

Отличен 6

1,00

Много добър 5

0,75

Добър 4

0,50

Среден 3

0,25

Слаб 2

0,00

 

II компонент.   През семестъра студентът изработва климатична характеристика на зададена от преподавателя климатична станция, състояща се от 20 задачи. Всяка задача получава шестобална оценка. Оценката на климатичната характеристика се изчислява като средноаритметична с точност до стотната от оценките на задачите от климатичната характеристика. Оценката от климатичната характеристика e оценката от практическия изпит. Студентът се допуска до теоретичен изпит само при оценка от практическия изпит 3,00 или по-голяма. В противен случай той доразработва климатичната си характеристика и я предоставя отново за оценка, като пропуска предстоящата изпитна сесия за явяване на теоретичен изпит.

В зависимост от получената оценка на климатичната характеристика, студентът получава II компонент към окончателната си оценка по формулата:

 

II компонент = 0,5/3.(Оценка за климатичната характеристика – 3) ,

 

в частност:

Оценка от климатичната характеристика

II компонент от окончателната оценка

6,00

0,50

5,00

0,33

4,00

0,17

3,00

0,00

 

III компонент.  В края на семестъра студентът защитава компютърна презентация на климатичната си характеристика пред студентите от групата си.

При успешна защита студентът получава към окончателната си оценка по дисциплината III компонент = 0,50.

При липса на презентация или неуспешна защита студентът получава към окончателната си оценка по дисциплината: III компонент = 0,00.

IV компонент.  Студентите се подготвят за теоретичния изпит по дисциплините “Климатология и хидрология”, “Хидрология с климатология” и “Агрометеорология” по списък от въпроси (конспект), който е на тяхно разположение от началото на семестъра чрез този сайт: meteohidroklim.free.bg. Въпросите в конспекта са извадка от въпросите, включени в съдържанието на учебника. Теоретичният изпит е писмен. Времето за писмен отговор е 2 часа. Студентът изтегля изпитен билет, съдържащ 10 от включените в конспекта за изпита въпроси. Въпросите в изпитния билет са случайна извадка от конспекта. Студентът отговаря само на въпросите от изпитния билет който е изтеглил. При пълен и точен отговор на всички въпроси в изпитния билет, студентът получава към окончателната си оценка от теоретичния изпит по дисциплината максималната стойност на IV компонент = 2,00. При непълен отговор студентът получава част от тази стойност. Всеки от въпросите има коефициент (от 1 до 3), написан в скоби след текстовата му част, зависещ от обема или значимостта му по отношение на останалите въпроси.

Отговорите на въпросите в изпитния билет се оценяват по отделно с точкова оценка от 0 до 3 както следва:

 

Отговор на въпрос

Точкова Оценка

липсващ или грешен отговор

0

правилен отговор с груби пропуски и/или грешки

1

правилен отговор с малки пропуски и/или грешки

2

пълен и точен отговор

3

 

Точковата оценка на всеки от отговорите се умножава с коефициента на съответния му въпрос. Получените произведения се сумират. Сумата се разделя на максимално възможната за дадения изпитен билет сума – тази, която би се получила при пълен и точен отговор на всички въпроси. Максималните суми за различните изпитни билети могат да се различават. Полученото отношение е число между 0 и 1, с което се умножава IV компонент.

Окончателната оценка по дисциплината е:

Окончателна оценка =

= I компонент + II компонент + III компонент + IV компонент +2,00

2,00 е минималната оценка, която студентът получава при липса на знания и практически резултати по дисциплината.

Окончателната оценка се изчислява с точност до стотната. Ако е по-малка от 3,00 изпитът не е положен успешно и студентът получава окончателна оценка “слаб”.

Всички изчисления се извършват с помощта на компютър с разработен за целта софтуер, в който предварително са въведени данни за коефициентите на въпросите за всеки изпитен билет. На екрана на компютъра се появява изпитният билет, който студентът е изтеглил и срещу всеки от въпросите студентът въвежда получените точки за отговор и компонентите от оценката, получени по време на семестъра. Компютърът изчислява окончателната оценка, закръгля я на цяло число, изписва я на екрана и я изказва гласно.

Пример:

Студент има оценки през семестъра от компютърния тест 3, от климатичната характеристика (практическия изпит) 5,00, защитил е презентация, и по време на теоретичния изпит има сума от 34 точки от изпитен билет с максимална сума точки 100 (студентът знае 1/3 от изпитния материал).

Компонентите на оценката му са както следва: I компонент = 0,25; II компонент = 0,33; III компонент = 0,50 и IV компонент = 0,34 х 2,00 = 0,68. След сумиране на компонентите и прибавянето на 2,00 към сумата им, се получава окончателната оценка 3,76 която се закръгля на цяло число: добър 4.

 

 

Критерии за оценка на климатична характеристика

Проблем:

Отнема се от шестобалната оценка

1.                    

Липсваща или изцяло грешна задача

4

2.                    

Липсва графика (когато в задачата се изисква такава)

3

3.                    

Липсва посочена станция (което прави данните непроверяеми!)

2

4.                    

Липсва таблица (когато в задачата се изисква такава)

2

5.                    

Липсваща легенда в графиката

1

6.                    

Липсва посочен източник на информация

1

7.                    

Липсва номер или текст на задача

1

8.                    

Липсващо или грешно означение на елемент или единица в таблица

0,5 за всяко

9.                    

Липсващо или грешно означение на елемент или единица в графика

0,5 за всяко

10.                

Не преобразувани или изцяло грешни данни

3

11.                

Кривите в графиката са разтеглени по едната си ос спрямо размера си по другата над 4 пъти

2

12.                

Кривите в графиката са разтеглени по едната си ос спрямо размера си по другата между 2 и 4 пъти

1

13.                

Непълна графика (когато в задачата се изисква такава)

2

14.                

Непълна таблица (когато в задачата се изисква такава)

1

15.                

Грешно оразмеряване на скала по ос на графика

1 за всяка ос

16.                

Абсцисата на графиката пресича кривите

1

17.                

В таблицата или графиката е използвано буквено означение, не пояснено преди това в текста

0,5 за всяко